Jaleel White | <-> | Sonic Hedgehog, Sonia Hedgehog, Manic Hedgehog, The Royal 'Corrupt' Hedgehog |
Gail Webster | <-> | Queen Aleena |
Gary Chalk | <-> | Dr Robotnik, Good Robotnik |
Maurice LaMarche | <-> | Sleet, Great Grandfather Athair, Additional Voices |
Peter Wilds | <-> | Dingo |
Ian James Corlett | <-> | Cyrus, Knuckles Echinda, Additional Voices |
Matt Hill | <-> | Additional Voices |
Phil Hayes | <-> | Sir Bartleby MonClaire, Additional Voices |
Terry Klassen | <-> | Additional Voices |
Kathleen Barr | <-> | Additional Voices |
Brian Drummond | <-> | Strips, Additional Voices |
Rob Paulsen | <-> | Additional Voices |
Frank Welker | <-> | Additional Voices |
Samuel Vincent | <-> | Sonic Hedgehog - Singing Only |
Louise Vallance | <-> | Sonia Hedgehog - Singing Only |
Tyley Ross | <-> | Manic Hedgehog - Singing Only |
Blue Mankuma | <-> | Additional Voices |
Tabitha St.Germain | <-> | Additional Voices |
Merrilyn Gann | <-> | Additional Voices |
Adrian Hughes | <-> | Additional Voices |
Cusse Mankum | <-> | Additional Voices |
Lee Tockar | <-> | Additional Voices |
Pat Allee | <-> | Writer |
Eleanor Burian-Mohr | <-> | Writer |
Ben Hurst | <-> | Writer |
Terence Taylor | <-> | Writer |
Len Janson | <-> | Writer |
Mark Edens | <-> | Writer |
Laren Bright | <-> | Writer |
William A. Ruiz | <-> | Script Assistant |
Michael Walsh | <-> | Script Assistant |
Ben Hurst | <-> | Story Editor |
Pat Allee | <-> | Story Editor |
Michael Edens | <-> | Story Editor |
Andy Heyward | <-> | Executive Producer, Creative Supervisor |
Michael Maliani | <-> | Executive Producer, Creative Supervisor |
Robby London | <-> | Executive Producer |
Doug Booth | <-> | Story Editor |
Janice Sonski | <-> | Senior Producer |
Phil Harnage | <-> | Development Consultant |
Marc Boreal | <-> | Director |
Francois Hemmen | <-> | Director |
Daniel Sarriet | <-> | Director |
Jane Thompson | <-> | Creative Consultant |
Cynthia Wilkes | <-> | Creative Consultant |
Daniel Schwall | <-> | Executive in charge of production- Les Studios Tex S.A.R.L. |
Stacey Gallishaw | <-> | Executive in charge of production |
Emily Wensel | <-> | Production Supervisor |
Shannon Nettleton | <-> | Associate Producer |
Cary Biren | <-> | Production Coordinator |
Jennifer Cheng | <-> | Production Coordinator |
William C. Turner | <-> | Production Coordinator |
Claire Farges | <-> | Production Coordinator |
Richard Wolf | <-> | Production Coordinator |
Belen Ramirez | <-> | Production Coordinator |
Lynn McLaughlin | <-> | Assistant to Executive Producers |
Chris Ivy Miller | <-> | Assistant to Executive Producers |
Pam Vincent | <-> | Assistant to Executive Producers |
Michel Trouillet | <-> | Voice Director |
Renee Toporzysek | <-> | Director of Research |
Jay Bryant | <-> | Research Assistant |
Annie Amar | <-> | Production Controller |
Kathy Wong | <-> | Production Controller |
Digit 352 | <-> | Pre-production Services |
Stephan Roelants | <-> | Production Manager |
David Degrands | <-> | Art Director |
Laurence Gavroy | <-> | Color Designs |
Pascal Gerard | <-> | Color Designs |
Valerie Willem | <-> | Color Designs |
David Cantero | <-> | Model Design |
Steffan Dutoo | <-> | Model Design |
Pascal Haillot | <-> | Model Design |
Antonio Canobblo | <-> | Model Design |
Pierre Gadisseur | <-> | Model Design |
Gilles Rudziak | <-> | Model Design |
Remy Brenot | <-> | Storyboard Artist |
Tom Findrick | <-> | Storyboard Artist |
Monica Matten | <-> | Storyboard Artist |
Eteinne Wilem | <-> | Storyboard Artist |
Jean-Mathias Xavier | <-> | Storyboard Artist |
Arles Animation | <-> | Layout Services |
Talia Achour | <-> | Layouts |
Thomas Allart | <-> | Layouts |
Helene Barbaroux | <-> | Layouts |
Jeremie Bonachera | <-> | Layouts |
Florence Demaret | <-> | Layouts |
Robert Gheyssens | <-> | Layouts |
Laurence Liconnet | <-> | Layouts |
Theirry Nicouleau | <-> | Layouts |
Sil Potter | <-> | Layouts |
Theirry Sauvage | <-> | Layouts |
Bruno Vacaro | <-> | Layouts |
Francois Vataux | <-> | Layouts |
Alain Besson | <-> | Layouts |
Jean Michel Bonnet | <-> | Layouts |
Jean Herbert Faussat | <-> | Layouts |
Stephane Hamon | <-> | Layouts |
Claudy Monfort | <-> | Layouts |
Jean Palenstijin | <-> | Layouts |
Francis Sapin | <-> | Layouts |
Michael Tognotti | <-> | Layouts |
Yann Valeani | <-> | Layouts |
Nicolas Viegelot | <-> | Layouts |
My Chatterton | <-> | Storyboard Slugging |
Isao Nago | <-> | Sheet Timer |
Mike Stribling | <-> | Sheet Timer |
Les Studios De Saint-Ouen | <-> | Video and Audio Post Production |
Gregory Bowron | <-> | Artistic Director |
Nadia Ameziane | <-> | Post Production Supervisor |
Pascal Gaugry | <-> | Video Editor |
Carine Manicastri | <-> | Video Editor |
Karyn Ulman | <-> | Music Supervisor |
Alain Feat | <-> | Music and Sound Editor |
Charles Autran | <-> | Music and Sound Editor |
Patrick Beraud | <-> | Music and Sound Editor |
Anne-Cecile Vergnaud | <-> | Music and Sound Editor |
Armelle Mahe | <-> | Music and Sound Editor |
Barbara Bascou | <-> | Music and Sound Editor |
Pascale Langiert | <-> | Assistant Sound Editor |
Francois Colin | <-> | Mixer |
William Schmit | <-> | Mixer |
Philippe Amouroux | <-> | Mixer |
Studios de Saint-Ouen | <-> | Auditorium |
Tele Europe | <-> | Color Grading |
Hong Ying Animation Company Limited | <-> | Animation Producer |
Milimetros, S.A. (Madrid-Spain) | <-> | Main Title Animation |
Jean Cheville | <-> | Auteur |